C2012X7R0J475M085AB
Mfr.Part #
C2012X7R0J475M085AB
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
850μm
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Feature :
Low ESL
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
990.6μm
C
Datasheets
C2012X7R0J475M085AB
TDK Corporation C2012X7R0J475M085AB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)