C2012X6S1V225K125AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X6S1V225K125AB
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 35V X6S 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Weight :
5.499807mg
Temperature Coefficient :
X6S
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X6S
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Feature :
Low ESL
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
35V
Published :
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
C
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Datasheets
C2012X6S1V225K125AB
TDK Corporation C2012X6S1V225K125AB
C 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)