C2012X6S1C685M125AC
Mfr.Part #
C2012X6S1C685M125AC
Description
CAP CER 6.8UF 16V X6S 0805
Thickness :
1.4478mm
Temperature Coefficient :
X6S
Height :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
6.8μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
X6S
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
2mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
C2012X6S1C685M125AC
TDK Corporation C2012X6S1C685M125AC
C 6.8μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)