C2012X6S1C475K085AC
Mfr.Part #
C2012X6S1C475K085AC
Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X6S
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X6S
Length :
2mm
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
4.7μF
JESD-609 Code :
e3
Height :
850μm
Thickness :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
1.25mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Datasheets
C2012X6S1C475K085AC
TDK Corporation C2012X6S1C475K085AC
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)