C2012X6S1A475K085AB
Mfr.Part #
C2012X6S1A475K085AB
Description
CAP CER 4.7UF 10V X6S 0805
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Temperature Characteristics Code :
X6S
Thickness :
990.6μm
Height :
0.85mm
Capacitance :
4.7μF
C
Width :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
C2012X6S1A475K085AB
TDK Corporation C2012X6S1A475K085AB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)