C2012X5R1E685K125AC
Mfr.Part #
C2012X5R1E685K125AC
Description
CAP CER 6.8UF 25V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Depth :
1.25mm
Published :
2010
Weight :
5.499807mg
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6.8μF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
C
Height :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
1.4478mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
0805
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
C2012X5R1E685K125AC
TDK Corporation C2012X5R1E685K125AC
C 6.8μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)