C2012X5R1C105M/1.25
Mfr.Part #
C2012X5R1C105M/1.25
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Temperature Coefficient :
X5R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.4478mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
TDK Corporation C2012X5R1C105M/1.25
C 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X5R1C105M/1.25 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C2012X5R1C105M/1.25 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V