C2012X5R1A156M125AB
Mfr.Part #
C2012X5R1A156M125AB
Description
CAP CER 15UF 10V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25mm
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
15μF
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness :
1.4478mm
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Series :
C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm