C2012C0G2W821J060AA
Mfr.Part #
C2012C0G2W821J060AA
Description
CAP CER 820PF 450V C0G 0805
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.25mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
762μm
Height :
600μm
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
820pF
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Published :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
5.499807mg
Datasheets
C2012C0G2W821J060AA
TDK Corporation C2012C0G2W821J060AA
C 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)