C2012C0G2W332J125AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012C0G2W332J125AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 450V C0G 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
450V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Thickness :
1.4478mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
3300pF
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Datasheets
C2012C0G2W332J125AA
TDK Corporation C2012C0G2W332J125AA
C 3300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)