C2012C0G2W151J060AA
Mfr.Part #
C2012C0G2W151J060AA
Description
CAP CER 150PF 450V C0G 0805
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
450V
Height :
600μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Thickness :
762μm
Width :
1.25mm
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
C
Termination :
SMD/SMT
Published :
Capacitance :
150pF
Datasheets
C2012C0G2W151J060AA
TDK Corporation C2012C0G2W151J060AA
C 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)