C2012C0G2E562K125AA
Mfr.Part #
C2012C0G2E562K125AA
Description
CAP CER 5600PF 250V C0G 0805
Stock
96
In Stock :
96
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Imperial) :
0805
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.4478mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
C0G
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Case Code (Metric) :
2012
Length :
2mm
Height :
1.25mm
Published :
Datasheets
C2012C0G2E562K125AA
TDK Corporation C2012C0G2E562K125AA
C 5600pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)