C2012C0G2E562J125AA
Mfr.Part #
C2012C0G2E562J125AA
Description
CAP CER 5600PF 250V C0G 0805
Stock
925
In Stock :
925
Height :
1.25mm
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Composition :
Case Code (Imperial) :
0805
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
5600pF
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Metric) :
2012
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
C2012C0G2E562J125AA
TDK Corporation C2012C0G2E562J125AA
C 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)