C2012C0G1V273J060AC
Mfr.Part #
C2012C0G1V273J060AC
Description
CAP CER 0.027UF 35V NP0 0805
Capacitance :
0.027μF
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Length :
2mm
Height :
0.6mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Thickness :
762μm
Feature :
Low ESL
C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
35V
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Published :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
C2012C0G1V273J060AC
TDK Corporation C2012C0G1V273J060AC
C 0.027μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)