C2012C0G1H222K060AA
Mfr.Part #
C2012C0G1H222K060AA
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Height :
600μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Series :
C
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Capacitance :
2200pF
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm