C2012C0G1H222J060AA
Mfr.Part #
C2012C0G1H222J060AA
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G 0805
Ceramic Capacitors
Voltage :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
2001
Case Code (Imperial) :
0805
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
711.2μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
2mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
EAR99
JESD-609 Code :
e3
SMD/SMT
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
2200pF
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Weight :
5.499807mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
600μm
Depth :
1.25mm
Datasheets
C2012C0G1H222J060AA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012C0G1H222J060AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), C2012C0G1H222J060AA pinout, C2012C0G1H222J060AA datasheet PDF, C2012C0G1H222J060AA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012C0G1H222J060AA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C2012C0G1H222J060AA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)