C2012C0G1H152J060AA
Mfr.Part #
C2012C0G1H152J060AA
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805
C
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
5.499807mg
Dielectric :
C0G
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Low ESL
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2mm
Width :
1.2446mm
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
711.2μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1500pF
Published :
Datasheets
C2012C0G1H152J060AA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012C0G1H152J060AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, C2012C0G1H152J060AA pinout, C2012C0G1H152J060AA datasheet PDF, C2012C0G1H152J060AA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012C0G1H152J060AA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C2012C0G1H152J060AA
C 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)