C167CSL16M3VCAFXUMA2
Mfr.Part #
C167CSL16M3VCAFXUMA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-BQFP
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Memory Size :
0B
Data Bus Width :
16b
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Published :
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
144
Oscillator Type :
External
PWM Channels :
yes
RAM Size :
11K x 8
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
111
Series :
C16xx
Core Size :
16-Bit
DMA Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
QUAD
Address Bus Width :
24
Data Converter :
A/D 24x10b
DAC Channels :
No
Bit Size :
16
Length :
28mm
Package / Case :
144-BQFP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
RAM (bytes) :
Height Seated (Max) :
4.1mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Max Power Dissipation :
1.5W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Processor :
C166
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Type :
ROMless
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Frequency :
16MHz
Watchdog Timer :
Number of Pins :
144
Supply Voltage :
3.3V