C167CRL33MHAKXUMA2
Mfr.Part #
C167CRL33MHAKXUMA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-BQFP
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
113
RAM Size :
4K x 8
Height Seated (Max) :
2.75mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ROM (words) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Core Processor :
C166
Supply Voltage :
5V
Address Bus Width :
24
Peripherals :
POR, PWM, WDT
External Data Bus Width :
16
Package / Case :
144-BQFP
Terminal Position :
QUAD
Length :
28mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Data Converter :
A/D 16x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Oscillator Type :
External
Series :
C16xx
Clock Frequency :
33MHz
Bit Size :
16
DMA Channels :
No
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Has ADC :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
16-Bit
Terminal Pitch :
0.65mm
DAC Channels :
No
Number of Terminations :
144
Speed :
33MHz