C1608NP0308BGTS
Mfr.Part #
C1608NP0308BGTS
Description
CAP CER 0.3PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
0.3 pF
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
C1608NP0308BGTS
ICM C1608NP0308BGTS
0.3 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)