C1608NP0160GGTS
Mfr.Part #
C1608NP0160GGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Series :
C1608NP0_S
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Product Status :
Active
Capacitance :
16 pF
Lead Style :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Datasheets
C1608NP0160GGTS
ICM C1608NP0160GGTS
C1608NP0_S 16 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)