C14610B0160021
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C14610B0160021
Manufacturer
Amphenol Tuchel Industrial
Description
INSERT FEMALE 16POS+1GND SCREW
Manufacturer :
Amphenol Tuchel Industrial
Product Category :
Heavy Duty Connector Inserts, Modules
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
19A
Contact Plating :
Brass, Silver
Color :
Gray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP65
Max Voltage Rating (AC) :
400V
Termination Style :
Screw
Depth :
31.5mm
Number of Positions :
16+Ground
Contact Material :
Brass
Number of Pins :
16
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
heavy|mate®, C146 E
Housing Material :
Polycarbonate (PC), Glass Filled
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Panel
Radiation Hardening :
No
Length :
84.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Connector Type :
INSERT
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
10A
Contact Finish :
Silver
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Rows :
2
Current Rating :
10A
Termination :
Screw
Voltage - Rated :
600V