C14610A01850010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C14610A01850010
Manufacturer
Amphenol Tuchel Industrial
Description
INSERT MALE 18POS+1GND CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Tuchel Industrial
Product Category :
Heavy Duty Connector Inserts, Modules
Size :
E10
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Contact Type :
heavy|mate®, C146 E, EE
Current Rating (Amps) :
15A
Number of Pins :
18
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Insert without Contacts
Series :
heavy|mate®, C146 EE
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18+Ground
Voltage - Rated DC :
500V
Current Rating :
15A
Voltage - Rated :
600V