C1206C0G500-102JNP-CT
Mfr.Part #
C1206C0G500-102JNP-CT
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Ratings :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
C
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Package :
Strip
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Venkel LTD C1206C0G500-102JNP-CT
C 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)