C1206C0G202-101JNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C0G202-101JNE
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
High Voltage
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Capacitance :
100 pF
Series :
HVC
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Venkel LTD C1206C0G202-101JNE
HVC 100 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)