C1005NP0279BGTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005NP0279BGTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
2.7 pF
Features :
Ratings :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
C1005NP0279BGTS
ICM C1005NP0279BGTS
2.7 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)