C0805Y5V250-474MNP
Mfr.Part #
C0805Y5V250-474MNP
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.058" (1.47mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated :
25V
Features :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Venkel LTD C0805Y5V250-474MNP
C 0.47 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% Y5V (F) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) -30°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)