C0805X7R500-273KNP
Mfr.Part #
C0805X7R500-273KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Series :
C
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.027 µF
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Lead Spacing :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.058" (1.47mm)
Height - Seated (Max) :
Features :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Venkel LTD C0805X7R500-273KNP
C 0.027 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)