C0805C0G101-271KNP
Mfr.Part #
C0805C0G101-271KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
C
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Product Status :
Active
Capacitance :
270 pF
Height - Seated (Max) :
Venkel LTD C0805C0G101-271KNP
C 270 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)