C0805C0G101-271FNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C0G101-271FNE
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Features :
Capacitance :
270 pF
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) :
Venkel LTD C0805C0G101-271FNE
C 270 pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)