C0603X910M4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X910M4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 91PF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
91pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C0603X910M4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 91pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)