C0603X820J5GAC7867
Mfr.Part #
C0603X820J5GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 82PF 50V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Ratings :
Capacitance Value :
82pF
Microwave Application :
No
Base Product Number :
C0603X
Lead Spacing :
Features :
Low ESL, Soft Termination
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Applications :
Boardflex Sensitive
Product Length (mm) :
1.6
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Voltage :
50VDC
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Depth (mm) :
0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Series :
Tolerance :
5%
Capacitance :
82 pF
Voltage - Rated :
50V
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
0.8
Datasheets
C0603X820J5GAC7867
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603X820J5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, C0603X820J5GAC7867 pinout, C0603X820J5GAC7867 datasheet PDF, C0603X820J5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603X820J5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0603 Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 5% 82pF