C0603X7R1E152K030BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X7R1E152K030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Weight :
170.097139μg
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Published :
Feature :
Low ESL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
330.2μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height :
300μm
Depth :
300μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1500pF
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
C
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.3mm
Length :
0.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
TDK Corporation C0603X7R1E152K030BA
C 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603X7R1E152K030BA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
C0603X7R1E152K030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V