C0603X7R0J222M030BA
Mfr.Part #
C0603X7R0J222M030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Weight :
2.012816mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Width :
0.3mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Length :
0.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2200pF
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
330.2μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Series :
C
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
C0603X7R0J222M030BA
TDK Corporation C0603X7R0J222M030BA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603X7R0J222M030BA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
C0603X7R0J222M030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V