C0603X752J3JAC7867
Mfr.Part #
C0603X752J3JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 7500PF 25V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Thickness :
863.6μm
Temperature Coefficient :
U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
7500pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Comm U2J Flex
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603X752J3JAC7867
SMD Comm U2J Flex 7500pF 25V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)