C0603X752G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X752G4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0603 7.5NF 16V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
7500pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0603X752G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)