C0603X752F8HAC7867
Mfr.Part #
C0603X752F8HAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0603 7.5NF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
7500pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0603X752F8HAC7867
SMD Comm X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)