C0603X683M4RECAUTO
Mfr.Part #
C0603X683M4RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 68NF 16V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.068μF
Series :
ESD SMD Auto X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C0603X683M4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)