C0603X5R1A682K030BA
Mfr.Part #
C0603X5R1A682K030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 6800PF 10V X5R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Capacitance :
6800pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
10V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Feature :
Low ESL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Length :
0.6mm
Height :
0.3mm
Tolerance :
±10%
Series :
C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
TDK Corporation C0603X5R1A682K030BA
C 6800pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603X5R1A682K030BA Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.
C0603X5R1A682K030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm