C0603X5R1A154K030BB
Mfr.Part #
C0603X5R1A154K030BB
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
0.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
330.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
0.15μF
Published :
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
170.097139μg
Height :
300μm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.3mm
Series :
C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Datasheets
C0603X5R1A154K030BB
TDK Corporation C0603X5R1A154K030BB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)