C0603X5R0J153K030BA
Mfr.Part #
C0603X5R0J153K030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Capacitance :
0.015µF
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Series :
C
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
0.3mm
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Depth :
300μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Length :
0.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness :
330.2μm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Weight :
170.097139μg
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
TDK Corporation C0603X5R0J153K030BA
C 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603X5R0J153K030BA Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
C0603X5R0J153K030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V