C0603X5R0G105M030BC
Mfr.Part #
C0603X5R0G105M030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
170.097139μg
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Length :
0.6mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
355.6μm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
C
Depth :
300μm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
4V
Capacitance :
1μF
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Multilayer :
yes
Height :
300μm
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Width :
0.3mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
TDK Corporation C0603X5R0G105M030BC
C 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603X5R0G105M030BC Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 4V, it is capable of operating.
C0603X5R0G105M030BC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V