C0603X562G5JAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X562G5JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
863.6μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Capacitance :
5600pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Mount :
Surface Mount
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm U2J Flex
Tolerance :
±2%
KEMET C0603X562G5JAC7867
SMD Comm U2J Flex 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)