C0603X561J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0603X561J5GACAUTO
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 1
Product Width :
0.85mm
Product Length :
1.6mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
C0603X
Features :
Low ESL, Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Style :
Series :
SMD Auto C0G Flex
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
5%
Reference Standard :
AEC-Q200
Negative Tolerance :
5%
Width :
0.8 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
Failure Rate :
Capacitance Tolerance :
± 5%
HTS Code :
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Type :
Ceramic Capacitors
MSL :
MSL 1 - Unlimited
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
560pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Height :
0.8 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6 mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tradename :
FT-CAP
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
5 %