C0603X560K8HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X560K8HACAUTO
Description
CAP CER 0603 56PF 10V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Capacitance :
56pF
KEMET C0603X560K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 56pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)