C0603X511M4HAC7867
Mfr.Part #
C0603X511M4HAC7867
Description
CAP CER 0603 510PF 16V ULTRA STA
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
510pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0603X511M4HAC7867
SMD Comm X8R HT150C Flex 510pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)