C0603X473K5RECAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X473K5RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
0.047µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Series :
ESD SMD Auto X7R
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
KEMET C0603X473K5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)