C0603X473K3RACAUTO
Mfr.Part #
C0603X473K3RACAUTO
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Feature :
Soft Termination
Width :
0.8mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Series :
SMD Auto X7R Flex
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Multilayer :
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
KEMET C0603X473K3RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)