C0603X473J3RAC3316
Mfr.Part #
C0603X473J3RAC3316
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
Flexible (Soft)
Features :
Soft Termination
Tradename :
FT-CAP
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance :
0.047 uF
Class :
Class 2
Lead Style :
BARKER MICROFARADS INC
Failure Rate :
Brand :
Base Product Number :
C0603X
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Comm X7R Flex
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
5 %
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
25V
Height :
0.8 mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
KEMET C0603X473J3RAC3316
SMD Comm X7R Flex 0603 1608metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X7R 5% 0.047uF