C0603X472K4REC7867
Mfr.Part #
C0603X472K4REC7867
Description
CAP CER 0603 4.7NF 16V X7R 10%
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
4700pF
Series :
ESD SMD Comm X7R
KEMET C0603X472K4REC7867
ESD SMD Comm X7R 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)